Email: korylkevych.m@gmail.com

Офіційний сайт Михайла Корилкевича

  • Соціальна відповідальність бізнесу
  • Розвиток громад
  • Якісна підготовка управлінців

Голова Острожецької ОТГ Тарас Гордійчук – про перші підсумки діяльності громади, про медичну реформу і найближчі плани

Голова Острожецької ОТГ Тарас Гордійчук – про перші підсумки діяльності громади, про медичну реформу і найближчі плани

Голова Острожецької ОТГ Тарас Гордійчук – про перші підсумки діяльності громади, про медичну реформу і найближчі плани

Острожецька громада сформувалася 08 серпня 2016 року. А вже 18 грудня тут провели перші вибори, під час яких головою громади обрали Тараса Миколайовича Гордійчука. Хочемо відмітити, що відтоді було налагоджено тісну співпрацю між Острожецькою громадою та благодійним фондом "Любіть Україну". Зокрема, спільно з головою громади та представниками відділів Острожецької сільради експерти фонду провели першу сесію з розробки Стратегії розвитку громади. Нижче публікуємо інтерв'ю з сільським головою Острожецької об'єднаної територіальної громади, автор: Леся Верхов'яд, фахівець з інтерв'ювання Острожецької сільської ради

Бути першопрохідцем завжди нелегко, бо доводиться на практиці стикатися з неврегульованістю законодавства, а недопрацювання можуть спричинити додаткові видатки з бюджету. Про те, з якими викликами зіткнулися – у розмові з очільником Острожецької об’єднаної територіальної громади Тарасом Гордійчуком.

Світлина від Natalia Bohdanets.

– Тарасе Миколайовичу, над чим почали працювати у першу чергу?

- Давно відомо, що один у полі – не воїн. І для того, щоб впроваджувати перші реформи, і для того, щоб громада працювала, потрібно найперше об’єднатися у колектив однодумців, які прагнуть зробити все якнайкраще і працювати на розвиток. Тож найперше взялися створювати професійну команду. До попереднього складу фахівців, які вже працювали у сільській раді, додали спеціалістів, без яких здійснювати повноцінне функціонування апарату було б складно. Людей підбирали за професійними якостями. Тих, хто знає, що робити, тобто професіоналів. Найважливішим було створення дієвого колективу, налаштованого на працю на розвиток громади.

– Розкажіть про нинішній склад апарату сільської ради. Які люди допомагають Вам працювати та втілювати плани?

- У кожного працівника апарату є свої функції та завдання. На сесії сільської ради секретарем обрали Тетяну Дем’янчук. Це фаховий спеціаліст. Під час сесії також затвердили заступника – Всеволода Пекарського (заступник в.о голови Млинівської РДА). Також до команди приєдналися Павло Веремчук (інженер, спеціаліст I категорії господарської групи відділу освіти Млинівської РДА), Олена Крамаренко (головний бухгалтер фінансового управління Млинівської РДА), Яна Гулич (юрисконсульт господарської групи відділу освіти Млинівської РДА), Ольга Кучер (державний реєстратор речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень Сектору державної реєстрації Млинівської РДА) та Оксана Ващук (головний спеціаліст відділу у Млинівському районі Головного управління Держгеокадастру в Рівненській області). Ці люди вже мають досвід, працюють добре, на користь громаді.

Середній вік працівника апарату Острожецької сільської ради – 40 років. Колектив у нас молодий.

– Над чим зараз працюєте?

Разом з командою вибудовуємо стратегію розвитку громади, прораховуємо ресурси та визначаємо нагальні проблеми, які треба вирішити. Нині найгостріше стоять питання садочка у Залав’ї, школи у Борбині й створення Центру культури та дозвілля. Хочу повідомити, що будівля садочка у Залав’ї пройшла конкурсний відбір у Державному фонді регіонального розвитку. Прийнято позитивне рішення щодо фінансування реконструкції цього об’єкту зі школи у дитячий садок. Загальна кошторисна вартість робіт – приблизно 5 мільйонів гривень. Сільська рада співфінансує цей проект. У кінці травня в електронній системі «Прозоро» відбувся тендер щодо визначення учасника, який здійснюватиме реконструкцію. Враховуючи те, що реконструкція відбуватиметься за кошти Фонду регіонального розвитку, замовником цих робіт є управління капітального будівництва Рівненської обласної державної адміністрації. Гарантуємо громаді ретельний контроль щодо реалізації проекту.

Щодо Борбинської школи – це одне з найкритичніших питань, і є найсерйознішим викликом для громади з точки зору фінансування. Ми знаємо, що є проектно-кошторисна документація на будівництво цього закладу освіти. Згідно з документацією вартість робіт становить приблизно 80 мільйонів гривень. Розуміючи, що цей обсяг коштів є непідйомним для громади, я вже двічі зустрічався з головою Рівненської облдержадміністрації Олексієм Муляренком щодо сприяння у вирішенні питання. Отримав лист-підтвердження, який подав до Державного фонду регіонального розвитку на 2018 рік. Також з приводу будівництва цієї школи здійснив робочий візит у столицю, де зініціював проведення консультаційних нарад, щоб звернути увагу на цю проблему й отримати підтримку в її вирішенні.

Зараз цей проект є найважливішим, адже школа у Борбині, справді, перебуває у вкрай складному технічному стані.

Ще одним важливим кроком у сприянні розвитку культурного життя громади є створення Центру культури та дозвілля. Враховуючи те, що сільська рада прийняла на баланс усі заклади освіти, бібліотеки та клуби, розташовані на території старостинських округів, виникла необхідність об’єднати ці заклади юридично. У Центрі працюватиме компетентний очільник, який контролюватиме діяльність культурних осередків. І в майбутньому до усіх заходів, які відбуваються на території громади, долучатимуться творчі колективи та працівники культури з сіл, що входять до Острожецької ОТГ.

Крім того, в Острожці запрацює Центр мистецтв, де учні громади займатимуться позашкільною гуртковою роботою.

– Чи відчуваєте Ви підтримку та розуміння жителів громади і керівництва області?

Мешканці громади, яка утворилася не так давно, ще не зрозуміли, не відчули на собі повністю, що таке об’єднання. Тому плани налаштовані, насамперед, на те, щоб жителі сільських рад не відчули дискомфорту. Для цього у кожному селі в.о старости отримали права та інструменти щодо вирішення нагальних питань.

Звичайно, ми відчуваємо підтримку громадян, які прагнуть щось змінити. І самі декларуємо їм, що лише разом ми зробимо нашу громаду успішною. Так, є категорія людей, які не розуміють, що таке об’єднана громада. Не розуміють, до чого приведе об’єднання. Не обходиться без певного невдоволення… Але як голова громади, разом з командою однодумців налаштовані на те, що житимемо краще – й усе для цього зробимо.

Як і в будь-якій реформі: є частина людей, яка хоче щось змінювати, частина, що проти. І є люди, яким байдуже.

Щодо співпраці з керманичами області, то є тісна взаємодія з обласними депутатами та керівництвом краю. Створені спеціальні підрозділи, які консультують та допомагають об’єднаним громадам. Зокрема, Асоціація міст України постійно запрошує нас на різні конференції, семінари та навчання. Ми їздимо за досвідом у інші громади, які вже мають певні напрацювання.

– На території громади зареєстровані та функціонують потужні підприємства. Для прикладу, «КАМАЗ-АГРО», ТзОВ «Ідна». Скажіть, будь ласка, чи налагоджена з ними співпраця?

Співпраця з цими підприємствами налагоджена. Власники та керівництво є нашими партнерами з питань розвитку самостійної та фінансово спроможної громади. Вони завжди готові надати допомогу у вирішенні складних і важливих питань.

– Які ресурси були в громади на час об’єднання?

– При об’єднанні сільських рад в Острожецьку ОТГ, станом на 01.01.2017 року, колишні сільські ради зайшли у спільний кошик із певною сумою залишку. Якщо говорити про цей залишок, то можу надати точні цифри: П’яннєвська сільська рада зайшла до нас із залишком 163 213 гривень, Новосілецька – 128 087 грн., Певжецька – 81 327 грн., Малинська сільська рада – 77 908 грн., Уїздецька – 38 311 грн. та Острожецька – 3 758 грн. Разом це майже півмільйона гривень, які об’єднали у єдиний ресурс.

Важливо зазначити, що доводилося відразу починати з ліквідації боргів, які «висіли» на сільраді. Переважно – це несплати власне Острожецької сільської ради. Конкретніше: борг за газ – приблизно 100 000 гривень. Був борг за купівлю приміщення – приблизно 750 000 гривень, сума боргу сільської ради перед комунгоспом за виконані роботи обсягом у 120 000 гривень. І також майже 260 000 гривень – загальний борг сільської ради за виконані ремонтні роботи у так званій школі мистецтв та адмінприміщенні сільради.

Важливо наголосити, що у зв’язку з накладенням арештів на рахунки СКП «Острожецьке» на підставі штрафних санкцій понад 5 мільйонів гривень, під час сесії депутати прийняли рішення розпочати процес ліквідації СКП «Острожецьке» та створити нове КП «Господар».

– Як торкнулося об’єднання освітнього питання?

– У Млинівському районі одночасно відбувалися вибори до двох територіальних громад: Млинівської та Острожецької. І з першого березня 2017 року рішенням сесії Острожецької сільської ради та сесії районної ради передали на баланс із райради такі заклади освіти: Острожецький НВК, П’яннєвську ЗОШ, Борбинську ЗОШ, Уїздецьку ЗОШ, Малинську ЗОШ та філію Малинської ЗОШ у селі Новосілки.

Фінансово-господарський відділ Острожецької сільської ради самостійно здійснює увесь спектр необхідних послуг щодо обслуговування працівників усіх закладів освіти та культури. І не лише ці питання, а й питання відряджень, навчання, проведення ЗНО – все це самостійно вирішує чинний апарат Острожецької сільської ради.

Також у травні 2017 року рішенням Острожецької сільської ради та рішенням сесії Млинівської районної ради на баланс сільради передали бібліотеки. Таким чином в Острожецькій громаді з’явилося ще шість публічно-шкільних бібліотек.

– На слуху у жителів громади гостре питання щодо функціонування місцевої лікарні, особливо обговорюють медичну реформу. Які Ваші думки з цього приводу?

– Зараз Міністерство охорони здоров’я впроваджує свою реформу. Вона, направду, дуже складна, але разом з тим – дуже необхідна. Бо, погодьтеся, залишатися на такому рівні, як вона зараз є, медицина просто не може.

З «первинкою» усе буде гаразд: щойно виготовлять правовстановлюючі документи, ми візьмемо її у підпорядкування Острожецької сільської ради. З «вторинкою» (лікарнею) трохи важче, допоки не вирішиться питання з госпітальними округами – що і де має бути. Робитимемо усе можливе і неможливе, аби лікарня в громаді була, але вже у складі сільради.

– Усі прагнуть до комфортного життя. Для цього необхідна добре влаштована інфраструктура. Як із цим питанням в Острожецькій ОТГ?

Одним зі стимулів до об’єднання сіл у громади була певна сума коштів, яка буде надаватися на соціальний інфраструктурний розвиток. Враховуючи озвучені державою показники у сумі однієї тисячі гривень на жителя громади, ми очікуємо, що до кінця року держава виконає обіцяне та спрямує ці кошти у місцеві бюджети. За цей рахунок і розвиватимемо інфраструктуру громади.

Наголошую, ми беремо участь у важливих проектах щодо енергоефективності і не тільки. Наразі увага сконцентрована на виготовленні проектно-кошторисних документацій, тому що без них немає можливості взяти участь у жодному проекті.

Як відбуватиметься розвиток інфраструктури в Острожецькій громаді?

– Є депутатський корпус, який представляє певний округ, є в.о старост сіл, які входять до складу громади, й усі об’єкти прописані у плані соціально-економічного розвитку. Тому кожен населений пункт громади відчує розвиток певних інфраструктурних питань. В одному населеному пункті це буде освітлення, в іншому – впорядкування доріг. У будь-якому разі перед цим проводитимуть громадські обговорення, щоб затвердити перелік робіт.

– Як здійснюється взаємодія з депутатським корпусом?

– Хотів би віддати належне депутатам Острожецької сільської ради, які вболівають за становлення нової громади. Можна наголосити, що кожен із них переймається за округ, який представляє. Звичайно, депутатський склад нашої громади різноманітний, проте усі депутати активно беруть участь в обговоренні питань, постійно звертаються до виконавчого комітету з пропозиціями.

Велика кількість депутатів хоче змінити нашу громаду на краще. Намагаються спробувати працювати інакше. Тобто між депутатським складом сільської ради та виконавчим комітетом є постійний діалог і конструктивна робота.

– Розкажіть про плани щодо розвитку громади.

 – Ставлю за мету в найкоротші терміни побудувати все так, аби громада зрозуміла: вона – єдине ціле. А жителі нашої громади щоб відчули себе впевнено, комфортно, були задоволені усім, що їх оточує.

Головний акцент на тому, аби за рахунок податків кошти надходили у бюджет у повному обсязі. А коли уже є бюджет, можна розвивати галузі, які цього потребують.

Ще одне важливе питання – розвиток спорту. І перший наш крок у цьому напрямі – відновлення секції дзюдо. Дуже приємно, що багато діток почали відвідувати її. І не лише з Острожця, а й з усієї громади. Надалі ми працюватимемо над тим, аби спорт розвивався. Адже ми уже від’єдналися від району, де функціонувала спортивна школа. В планах створити щось подібне у себе в громаді. Адже варто, аби були представлені ще інші види спорту, крім діючого на території ОТГ футболу та відновленої секції дзюдо. Опитували дітей, вони виявили бажання займатися волейболом, легкою атлетикою, боксом.

На завершення розмови наголошу: тільки разом ми можемо зробити нашу громаду успішною та комфортною для життя. І щиро вірю у те, що у нас усе вийде, а Острожецька об’єднана громада досягне небачених успіхів.