Email: korylkevych.m@gmail.com

Офіційний сайт Михайла Корилкевича

  • Соціальна відповідальність бізнесу
  • Розвиток громад
  • Якісна підготовка управлінців

Сімейні молочні ферми: початок історії масштабного проекту

Сімейні молочні ферми: початок історії масштабного проекту

Сімейні молочні ферми: початок історії масштабного проекту

2019 рік, червень. Сучасний стан справ

Компанія "Укрмілкінвест" (УМІ) створила мережу, що нараховує 13 діючих сімейних молочних ферм у Рівненській, Хмельницькій та Тернопільських областях. В цих господарствах утримують понад 200 голів ВРХ. Ще 22 фермерських господарства перебувають на стадії будівництва корівників та підготовчих робіт (очікується, що чисельність ВРХ на фермах, які готуються до відкриття, складатиме понад 550 голів). На стадії розгляду перебувають понад 30 заявок на створення сімейних молочних ферм (СМФ).

Базове господарство компанії УМІ – приватне сільськогосподарське підприємство "Україна" утримує понад 1,5 тис. голів ВРХ і координує та консультує мережу СМФ. Зокрема, ПСП “Україна“ допомагає фермерам з кормовиробництвом, надає консультації з питань технології догляду за тваринами та ветеринарії, забезпечує збут молока на молокозаводи і контролює розрахунки за молоко. Щомісяця проводяться семінари для власників ферм.

Бізнес-модель створення СМФ наступна:

Компанія УМІ, після процедури відбору кандидата на створення СМФ та підписання пакету документів, інвестує в СМФ близько 350 тис. грн. з розрахунку на 10 голів ВРХ:

- фермер отримує безвідсотковий кредит для придбання обладнання в розмірі 80 тис. грн. З цієї суми 40 тис. грн. необхідно повернути протягом чотирьох років рівними частинами, а інші 40 тис. гривень – це безповоротна допомога;

- для придбання корів фермер отримує 220 000 гривень в кредит під 15% річних та зобов’язується щорічно повертати рівними частинами протягом чотирьох років;

- для будівництва корівника фермер отримує безвідсотковий кредит в розмірі 50 тис. грн. на рік.

Фермер зобов’язується продавати компанії не менше 90% молока, отриманого на СМФ. Орієнтовний термін окупності: від двох до чотирьох років.

У 2019 році на базі СМФ створено два молочні кооперативи, які виступили ініціаторами заснування Української Кооперативної Федерації. Таким чином, завдяки цьому об’єднанню невеликі молочні господарства отримають суттєво більше можливостей до зростання, ніж звичайні кооперативи. У 2020 році Українська Кооперативна Федерація планує об’єднати понад 1000 ферм і кооперативів в Україні.

Алгоритм створення СМФ та входження її в мережу:

1. сім’я повинна виявити одностайне рішення відкрити свою молочну ферму. Тобто кожен член родини має підтримувати рішення про створення своєї ферми. Після цього родина звертається до команди кластеру "Натуральне молоко" та заповнює анкету. Таким чином родина стає кандидатом на відкриття ферми.

2. команда кластеру оцінює можливості кандидата: на співбесідах вивчає бажання, згуртованість та внутрішню мотивацію сім’ї, з’ясовує, чи є у родини приміщення під утримання корів, а чи хоча б земельна ділянка для будівництва потрібного корівника – це обов’язково. Наявність досвіду в утриманні корів, землі під корми або для випасу худоби не вимагається, але вітається.

3. у разі успішної оцінки експертами, родина стає учасником проекту і проходить етапи відкриття підприємства та документального оформлення інвестицій – з консультативною підтримкою фахівців кластеру.

Історія розвитку мережі Сімейних молочних ферм

Червень 2019 року. Президент Української Кооперативної Федерації Михайло Корилкевич взяв участь у Генеральній асамблеї Європейського кооперативного руху у Старсбурзі.

Травень 2019 року. Відкриття СМФ "Молочна імперія" в Красилівському районі Хмельницької області.

2018 рік. Відкрито ще одинадцять сімейних молочних ферм у Рівненській, Хмельницькій та Тернопільській областях.

На презентацію ферми у господарстві Ірини Пузирьової, у с. Рачин Дубенського району Рівненської області, завітав Надзвичайний і повноважний посол Канади в Україні Роман Ващук.

Загальна кількість ВРХ на фермах, відкритих за підтримки кластеру "Натуральне молоко" у 2018 році, близько 200 голів. Найбільшою є ферма Світлани Самопляс із села Новоселиця Полонського району, на Хмельниччині: 36 голів ВРХ. На фермі Петра Правдюка з села Великий Кунинець Збаразького району Тернопільської області – 26 голів ВРХ. Не надто відстає від нього фермер з Гощанського району Рівненської області, пан Юрій Попенко, у господарстві якого 22 корови.

Розпочалася активна співпраця з Львівською аграрною дорадчою службою, проводяться навчальні та інформаційні семінари. На них експерти розповідають просто і зрозуміло, як ефективно утримувати ферму, як правильно доглядати худобу, особливості бухгалтерського обліку та оподаткування тощо. Такі події стають невід’ємною частиною діяльності фермерів, допомагають господарствам досягати кращих результатів, а також відповідають на запитання тих селян, які міркують над відкриттям своєї ферми.

2017 рік. На Рівненщині відкрито першу сімейну молочну ферму. Родина Никончуків із села Стара Мощаниця Здолбунівського району стала однією з перших кандидатів на відкриття ферми за підтримки кластеру "Натуральне молоко". Очолила ферму дружина, пані Наталія Никончук. За словами фермерки, вона з досвіду знає, що таке заробітки на чужині. Тож рішення використати можливості, запропоновані кластером, їй далося швидко.

Міні-бізнес пані Наталії успішно стартував і став прикладом для інших родин, які теж хотіли відкрити свою ферму, однак з певних причин не наважувалися.

2016 рік. На основі досвіду діяльності кластера "Натуральне молоко", компанія "Укрмілкінвест" розробила проект "Створення сімейних молочних ферм". Для формулювання проекту велике значення мали результати проекту "Розвиток молочного бізнесу в Україні", який Львівська аграрна дорадча служба (ЛАДС) втілює за підтримки уряду Канади з 2014 року.

На Львівщині діяльність ЛАДС спрямована на вирішення труднощів, що стоять перед малими та середніми виробниками молока. У проекті створюються та посилюються існуючі кооперативи, що пропонують необхідні послуги для ефективної системи молочного виробництва. Це: збір та ринкова дистрибуція молока, постачання господарствам товарів і добрив, виробництво високоякісних кормів. Канадські сільськогосподарські кооперативи діляться експертними знаннями та власним досвідом протягом всього проекту.

2009 – 2015 роки. На Рівненщині з ініціативи ТзОВ "Укрмілкінвест" створено кластер "Натуральне молоко". Він став формою консультаційної, організаційної та інформаційної взаємодії виробників сирого натурального молока та інших організацій ринку молочної продукції. Це спонукає виробників молока й інші с/г компанії Рівненської області активніше приєднуватися до кластеру.

У 2011 році в межах кластеру співпрацювали близько 30-ти господарств, установ та організацій. Кластер здобув підтримку експертів міжнародних і всеукраїнських об’єднань, не є юридичною особою та не здійснює фінансово-господарської діяльності. Він працює задля обміну інформацією, захисту інтересів виробників молока та споживачів молочної продукції, вдосконалення механізмів ринкових відносин у молочній галузі.

В подальшому саме кластер "Натуральне молоко" став каталізатором реалізації проекту створення сімейних молочних ферм.