Email: korylkevych.m@gmail.com

Офіційний сайт Михайла Корилкевича

  • Соціальна відповідальність бізнесу
  • Розвиток громад
  • Якісна підготовка управлінців

Сімейні молочні ферми: звідки чекати на підтримку найближчим часом?

Сімейні молочні ферми: звідки чекати на підтримку найближчим часом?

Сімейні молочні ферми: звідки чекати на підтримку найближчим часом?

За даними Мінагрополітики України, щороку невеликі сільські господарства постачають 73% від всього молока у країні, а це в середньому 7,6 мільйона тонн сировини. При цьому більшість селян офіційно не зареєстровані як виробники молока. Чому? Їм це не вигідно – так вважають самі селяни. Адже якщо вони оформлять себе як підприємців, щомісяця вони повинні будуть сплачувати великий податок. Було б вигідніше, якби держава зменшила податкове навантаження...

Як інформують у Комітеті Верховної Ради України з питань податкової та митної політики, закон про сімейні фермерські господарства, підписаний Президентом України Петром Порошенком у серпні 2018 року, допоможе селянам легалізуватися. Для цього власник сімейної ферми реєструється як фізична особа – підприємець 4 групи. І закон передбачає йому державну компенсацію єдиного соціального внеску протягом 10 років, мораторій на перевірку діяльності протягом п’яти років, офіційний страховий стаж. Обов’язкова умова: селянин має обробляти від 2 га землі до 20 га і виключно власними силами та силами найближчих родичів (тобто забороняється наймати працівників).

Загалом, уже чітко окреслюється вигода від легалізації: послаблення податкового тиску, праця без зайвого втручання контролюючих органів, власники сільських господарств створюють собі умови для отримання пенсії…

Позитив є, але щоб закон адекватно запрацював, необхідно ще ухвалити низку підзаконних актів й усунути суперечливі моменти, говорять експерти. Поки що чекаємо і шукаємо способи пришвидшення позитивних змін… Адже в Україні потенційно може працювати близько мільйона сімейних ферм, вважають в Мінагрополітики.

Кредити для сімейних молочних ферм: більше позитиву. Досвід Рівненщини

У випадку з сімейними молочними фермами, кредит отримують, а не беруть, - вважають і фінансисти, і власники сімейних ферм. У чому різниця?

Коментар Людмили Іващук, фінансового директора групи компаній "Монстера", фінансового радника сімейних молочних ферм, відкритих на Рівненщині за сприяння компанії "УкрМілкІнвест":

"Багато людей хотіли б відкрити сімейну молочну ферму, але бояться кредитів, бояться залазити в борги… Передусім, зазначу, що кредитні умови для створення сімейної молочної ферми є лояльними. По-перше, гарантом перед банком виступає компанія "УкрМілкІнвест", яка це робить в рамках програми розвитку молочних ферм. Банк надає кредит за ставкою 15% (при цьому ринкова ставка сьогодні сягає 26-30%). По-друге, ми залучаємо до виплати відсотків за кредити державну програму, і таким чином, кредити стають майже вдвічі дешевші… Наприклад, власниці сімейної ферми у Здолбунівському районі Наталії Никончук вдалося отримати 100% відшкодування відсотків. Завдяки обласній програмі її кредит становить 0%. По-третє, під час створення сімейної молочної ферми її власники отримують безповоротну фінансову допомогу від компанії для придбання обладнання. А якщо ці кошти розглядати як ще одне джерело здешевлення кредиту (адже якби не було цієї фінансової допомоги, потрібно було би сплачувати більший відсоток за більшим кредитом), то кредит стає ще дешевшим. Таким чином, кредитні кошти для відкриття сімейної молочної ферми є дешевими, і кредит – вигідний".

Наталія й Василь Никончуки наприкінці 2017 року створили сімейну молочну ферму "Відродження" у селі Стара Мощаниця Здолбунівського району. Сьогодні у господарстві Никончуків – 11 голів худоби. Кредит у сумі 166 тис. грн.. родині надав один з державних банків – на чотири роки під 15% річних (40 тис. грн. на придбання обладнання та 126 тис. грн. на купівлю ВРХ). За програмою розвитку малого та середнього підприємництва в Рівненській області на 2018-2020 роки Никончукам відшкодовано з бюджету майже 24 тис. грн. відсотків за кредитом.

У цьому разі кредит – не ярмо на шиї селянина, а вигідне вкладення. Над цим фактом варто замислитися тим, хто вже міркує над відкриттям власної сімейної молочної ферми.

Успіх сімейних молочних ферм – це українські реалії

Експерти говорять, що рух у напрямку відкриття сімейних ферм, їхньої легалізації та розвитку відбуватиметься поступово. Сьогодні населенню ще складно повірити в те, що підтримка держави для них доступна і отримати її досить легко. Однак коли селянин побачить, що сусід отримав державну допомогу, поспілкується з ним, що й до чого, то й сам почне робити кроки до легалізації власної справи. Адже лише легальні сімейні ферми здобудуть державну підтримку.

За оцінками аналітиків, перехідний період займе близько трьох років. А поки що в Україні є чимало прикладів успішної роботи сімейних молочних ферм: Рівненщина, Львівщина, Хмельниччина, Тернопільщина, Дніпропетровщина – географія значно ширша, ніж перераховані області.

Фактично, на цей час українських селян відчутно підтримують місцеві великі компанії та програми закордонних урядів. Наприклад, програма канадського уряду "Розвиток молочного бізнесу в Україні" охоплює Дніпропетровську, Херсонську, Львівську та Івано-Франківську області й передбачає консультацію фермерів щодо відкриття бізнесу, матеріальну допомогу у придбанні тварин та обладнання, проведенні аналізу та сертифікації продукції тощо.

На Рівненщині за прикладом канадського уряду працює компанія "УкрМілкІнвест", що інвестує в розвиток сіл, у зміцнення сільських родин, у їхній добробут – і таким чином робить свій внесок у зміцнення України. За сприяння "УкрМілкІнвесту" відкрито 15 сімейних молочних ферм у Рівненській і Хмельницькій областях.

У Вас уже зявилося бажання створити власну сімейну ферму? Ось контакти уповноважених осіб, які допоможуть вам у цьому:

Сергій Чернієнко, менеджер з розвитку: 067 400 0338, smf.khmelnytskyi@gmail.com

Ірина Патик, координатор: 068 206 3396, smf.patyk.iryna@gmail.com

Тетяна Гапук, координатор: 063 204 4124, gtm@dubnoinvest.com

Автор: Наталя Богданець,

менеджер проектів УАМ

(063) 776-77-66, natalabogdanets@gmail.com